Абонирай се
информация според възрастта

реклама
 

София

- всички безплатно
Сподели:

На 19 май 2018 г. (събота) ще се проведе четиринадесетото издание на Европейска нощ на музеите в София. По време на събитието десетки музеи и галерии в столицата ще отворят вратите си и ще се включат с интригуващи изложби, концерти и разнообразни арт прояви, посветени специално на събитието.

Събитието се организира от Френския институт, Столичната община и Министерството на културата.

ПРОГРАМА

1. [a]cube contemporary -  ул. „Любен Каравелов“ 9
11 ч. - 20 ч.
• “Разминаване на пространства” изложба живопис
на Марио Николов

2. Aрт депо “Червената точка” - ул. „Св.Св. Кирил иМетодий“ 24 (до пресечката с ул. Раковска)
14 ч. - 22 ч.
• Обща експозиция
– Гайд тур “Изгуби се, за да откриеш” представяне на авто
рите от депото на „Червената точка“ - 17.30 ч. и 20.30 ч.

3. Арт Галерия Европа - ул. „Леге“ № 3
www.artgalleryeurope.eu
17 ч. - 01 ч.
• Изложба на изкусно изтъканите пана на текстилка
та Лили Прокопиева
• Изложба-живопис на лирика с четка и платно-Бо
жидар Хаджистоянов, магично претворяващ масле
ните бои в нежност.
– Концерт от 21:00 ч. на кънтри, суинг и блус бандата - Lilly
of the West - кънтри, блуграс, суинг, джаз, ирландски и
български фолклор.
– Извън концерта - представяне на музиката на Станислав
Станчев-Стенли.

4. Арт галерия Нюанс - ул. „Иван Денкоглу” 42
www.nuancegallery.bg
11 ч. - 21 ч.
• “Интерпретации” изложба живопис и рисунки на
Румен Рачев
– Акустична музика на живо.

5. Аукционна къща “ЕНАКОР” - ул. „Иван Денкоглу” 30
www.enakor.com
15 ч. - 24 ч.
• Експозиция от картини “Стари български майстори
на четката - познати и не толкова познати”
– “Стари български майстори на четката - познати и не
толкова познати”

6. Галерия „Академия” - ул. „Шипка“ № 1,Национална художествена академия
www.nha.bg
13 ч. - 24 ч.
• ИВАН ДИМОВ изложба живопис

7. Галерия Аросита - ул. „Врабча“ 12 Б
www.arosita.info
20 ч. - 23 ч.
• Александър Вълчев, ”Тухла по Тухла”
– Галерията представя голямо разнообразие от нови произ
ведения на Александър Вълчев - от „стандартни игри” с тухли
до красиви графики, фотографии и картини.
– Забавни истории за играта и стената.
– Сериозните въпроси поднесени с много ирония и естетика.
– Фотографии, живопис, графики

8. Галерия Арт Алея - ул. „Уилям Гладстон“ 51а
12 ч. - 24 ч.
• Доц.д-р Елена Тодорова – Бижута

9. Галерия АСТРИ - ул. „Цар Самуил” 34
15 ч. - 22 ч.
• България в пейзажите на Милко Божков, Захари
Каменов, Светлин Русев,Петя Денева, Милчо Коста
динов, Месрур Сабит, Нина Русева, Ивайло Мирчев
 
10. Галерия “Васка Емануилова” - бул. „Янко Сакъзов“ 15(на гърба на парк „Ген.Вл. Заимов”)
veg.sghg.bg
18 ч. - 24 ч.
• Отстояния - Проект на Станислава Иванова (съвре
менна скулптура)

11. Галерия ЕВДОКИЯ АРТ ГЛАС -ул. „Г.С.Раковски 120
www.evdokiaartglass.com
11 ч. - 22 ч.
• “ПРОБУЖДАНЕ” - съвместна изложба на български
автори на художествено стъкло
– 30 минутна презентация на тема “Стъклото от древността
до днес”. Начало на прожекциите: 19:00 ч.; 19:45 ч.; 20:30
ч.; 21:15 ч.

12. Галерия “Дечко Узунов” - ж.к „Изгрев“, бул.„Драган Цанков” 24
18 ч. - 23 ч.
• Фрагменти от Европа
• Пейзажи от колекцията на ХГ “Дечко Узунов

13. Галерия “Мисията” - Държавен културен институт към МВнР - ул. “Александър Жендов” № 2
www.culture-mfa.bg
15 ч. - 20 ч.
• От нищо нещо
– Изграждане на дву- и триизмерни обекти от рециклиру
еми материали

14. Галерия “УниАрт” - Нов български университет; ж.к. Овча Купел; ул. “Монтевидео”, №21
www.uniart.bg
11 ч. - 19 ч.
• Генко Генков (1923-2006) - портрети и пейзажи
Галерия “УниАрт” представя най-новото дарение на Нов
български университет - седем произведения на известния
български художник Генко Генков.

15. Галерия “Ракурси” - ул. “Хан Крум” 4А
www.rakursi.com
11 ч. - 22 ч.
• “Облак, сянка”, хартиена пластика на Капка Кънева
– Представяне на висококачествени принтове на илюстрациите на Капка Кънева от книгата на Марк Твен “Съвет към
малките момичета”, подписани от авторката.
– Среща с художничката Капка Кънева от 18:00 ч. до 20:00 ч.

16. Галерия Структура - ул. „Кузман Шапкарев“ 9
12 ч. - 24 ч.
• Симеон Симеонов. Гравитация

17. Дом на Европа - ул. „Г.С. Раковски“ 124
18 ч. - 23 ч.
• Човешкото лице на културното наследство
Портрети на европейци в България #EYCH
• Това са вашите данни, поемете контрола!
Провокативни постери за уязвимостта на данните в интернет
• Те защитават нашите свободи 30 г. награда „Сахаров“

18. Кафе-галерия, Фотосинтезис арт център - бул. „Васил Левски“ 57
www.photosynthesis.bg
10 ч. - 24 ч.
 • “Има място и за теб” - фотографска изложба на
Симон Варсано.

19. Къща музей “Панчо Владигеров” - ул. „Якубица” 10
www.vladigerov.org
16 ч. - 24 ч.
• “Песента на дървото”. Гостуваща изложба на Регионален етнографски музей - Пловдив. Посетителите ще
могат да разгледат и постоянната експозиция на музея.
• “Силуети, фрески, багатели.” Из късното творчество на Панчо Владигеров. Видеозапис от концерт на Веско
Стамболов - пиано и Неда Атанасова - сопран. Часове на
прожекциите: 18 часа; 20 часа; 22 часа.

20. Мост на влюбените (НДК)
 • Изложба „Фолклорни мотиви“, автор: Петя Илиева
 
21. Музей “Борис Христов” - ул. “Цар Самуил” №43
www.borischristoff.com
19 ч. - 22 ч.
• “Борис Христов - костюми и роли от оперната
сцена” - постоянна експозиция
– 19.00 ч. - 20.15 ч. -”В памет на Борис Христов” - Концерт
с младите таланти от Нов български университет
– 20.30 ч. - 21.30 ч. - Борис Христов на оперната сцена и
концертния подиум - видеозаписи
 
22. Музей на Нов български университет - Нов български университет, ул. „Монтевидео“ № 21
www.museum.nbu.bg
11 ч. - 18 ч.
• Изложба “Крум Савов. Из историята на българската
фотография.”

23. Национален антропологичен музей при Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей - Българска академия на науките - бул. „Цариградско шосе” № 73
17 ч. - 24 ч.
• 18:00 ч. - Изложба фотографии “Здравей Африка” с
автор д-р Теди Марков.
• 21:00 ч. - Временна изложба “Болести и лечение
през вековете”.
– Изпълнение на народни танци.
– Научно-популярна антропология - беседи.
– Грънчарска работилница - демонстрации.
– Томбола с награди.

24. Национален археологически институт с музей - пл. „Атанас Буров“ № 1
www.naim.bg
18 ч. - 24 ч.
• Изложба “Спортът в антична Тракия”

25. Национален военноисторически музей - ул. „Черковна“ №92
www.militarymuseum.bg
18 ч. - 24 ч.
Виртуална интерактивна изложба „Моите предци на
война“, създадена от ученици и екип на НВИМ
– Инсталация с добавена реалност „Историята оживява“
– Изложба „Враг/Приятел“
– Концерт на Представителния духов оркестър на Сухопътни войски – начало 19:30 ч.
– Лятно кино
– Фотоигра с награди

26. Национална галерия / Двореца - пл. „Княз Александър І“
www.nationalgallery.bg
19 ч. - 24 ч.
• „70 години Национална галерия. Европейски диалози“
• „Златното руно. Пътят на аргонавтите“
• “Бернини и римският барок: езикът на модерността”
• „Вместо Ренесанс: Българското възраждане в
изкуството - от иконата до светския портрет“
– 21.00 ч. Бална зала – представяне на Емил Бачийски
(програма „Българските художници днес“)

27. Национална галерия /Квадрат 500 - пл. „Св. Александър Невски“
www.nationalgallery.bg
19 ч. - 24 ч.
• Постоянна експозиция; изложба на Николай Майсторов и ученици
– 20.00 ч., зала 19 - предпремиерна прожекция на епизод
от „ГЕНИЯТ: ПИКАСО“, продукция на National Geographic
 
28. Национална галерия / Музей на социалистическото изкуство - ул. „Лъчезар Станчев“ 7
www.nationalgallery.bg
19 ч. - 24 ч.
• Политически плакати на студенти от НХА
– 19.00 ч. – откриване на изложбата

29. Национална галерия / Музей за християнско изкуство - Крипта на храм-паметник „Св. Александър Невски“
www.nationalgallery.bg
19 ч. - 22 ч.
• Постоянна експозиция
 
30. Национална галерия/ Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство - бул. „Черни връх“ 2
www.sofiaarsenal-mca.org
19 ч. - 24 ч.
• „Олимпия“ – изложба на Алдо Джианоти
– 19.00 ч. – 24.00 ч. – „Вечерен маратон в музея“ за посетители в спортен екип!
 
31. Национален Етнографски музей - пл. „Княз Александър I“ № 1
www.iefem.bas.bg
Свободен достъп:
18 ч. - 24 ч.
Достъп с гид:
18 ч. - 19 ч.
• „ArtExtreme СТРАЖА“ - многожанрова изложба -
организатор АНДАРИ, под патронажа на Президента
на Република България;
• Изложба “Поздрави от Италия и България”;
• Изложба „Етнографски етюди. На Димитър Маринов - посвещаваме!”
 
32. Национален исторически музей - Бояна, ул. „Витошко лале“ 16
www.historymuseum.org
18 ч. - 24 ч.
• „Спасени за поколенията“ (Приносът на България за
опазването на световното културно наследство);
• Изложба „45 години НИМ“
– Концерт на музикална група “Оратница” -
начало 19:00 ч.;
– Игра „Тайните на българската история“ (от 9:30 ч. - 18:00ч.);
– Занимания за деца в Детския музейно-образователен
център (от 10:00 ч. - 20:00ч.)
 
33. Национален литературен музей - къща музей “Димитър Димов” - ул. „Кръстьо Сарафов” №26
www.nlmuseum.bg
19 ч. - 00 ч.

34. Национален литературен музей - къща музей “Иван Вазов” - ул. „Иван Вазов”№ 10
www.nlmuseum.bg
19 ч. - 00 ч.
• Камерна изложба „Военни и дипломатически
заслуги на семейство Вазови за България – снимки и
документи”.

35. Национален литературен музей - къща музей “Петко и Пенчо Славейкови” - ул. „Г.С. Раковски” № 138, ет.1
www.nlmuseum.bg
19 ч. - 00 ч.
• Камерна изложба „Сама в вечерний път вървя...” с
оригинални експонти, посветена на Мара Белчева.
 
36. Национален литературен музей - къща музей “П. К. Яворов” - ул. „Г. С. Раковски” № 136
www.nlmuseum.bg
19 ч. - 00 ч.
– “Пространство за съвремие и класика” - литературна
вечер в двора на музея. Тя е посветена на класиците на
българската литература, чиито къщи музеи са част от
Националния литературен музей.

37. Национален литературен музей - къща музей “Никола Й. Вапцаров” - ул. „Ангел Кънчев”№37
www.nlmuseum.bg
19 ч. - 00 ч.
• Камерна изложба “Приятелите на Огняроинтелигента”
 
38. Национален музей “Земята и хората” - бул. „Черни връх” №4
www.earthandman.org
18 ч. - 24 ч.
• Изложба на школа по рисуване при НЧ “Хармония”;
• Изложба на школа по рисуване при 120 ОУ “Г. С.
Раковски”;
• Специална селекция от научнопопулярни филми
– Концерт на вокална формация РОБЕВ
• Гостуваща изложба „Българската морска авиация
в полет между две стихии“ от Военноморски музей-Варна
 
39. Национален политехнически музей - ул. „Опълченска” 66
www.polytechnicsofia.com;
18 ч. - 23 ч.
• „В света на българските откриватели и изобретатели“
– „Запознайте се с робота Санбот, който може да говори,
пее и танцува“;
– „Мигове от Узбекистан - център на древни цивилизации“
- презентация на инж. Цятко Кадийск;
– „Забавна разходка из физиката“ - демонстрации;
– “Стробоскопична фотография” - workshop

40. Работилничка за приложни изкуства - бул.“Христо Ботев”12, до Петте кьошета
• Ателие по Керамика и Грънчарство с предварително записване до 18.05. на тел.: 0898 583 267;
– Ателиета - от 10:00 ч. до 19:30 ч.

41. Регионален Исторически Музей – София - пл. „Бански” 1
www.sofiahistorymuseum.bg
17 ч. - 01 ч.
• Археология на София и Софийско
– Концерт на площада
 
42. Софийска градска художествена галерия - ул. „Ген. Гурко“ 1
www.sghg.bg
18 ч. - 01 ч.
• Между традицията и модернизма
– Образи на родното в българското изкуство от 20-те
години на ХХ в.
– Захари Каменов.Небесно куче - живопис, теракота
Ателие за традиции и фолклор - „Конници“, музикален
пърформанс с оригинална авторска музика и хореография“
- 20:30 ч.

43. София Хартиен Арт Фест 2018 -  пл. “Райко Даскалов”
www.amateras.eu
17 ч. - 24 ч.
• Хартиена улица
– Павильони, представящи хартиено изкуство, музика и прожекции на открито
– 19:00 ч. - Пърформанс на Кирсти Гротмол (Норвегия)
– 19:30 ч. - Демонстрация на калиграфски техники (Елизавета Ангелова и международни артисти)
 
44. София Хартиен Арт Фест 2018/ Галерия „Финес“ - ул. „Христо Белчев“ №17
www.amateras.eu
11 ч. - 24 ч.
• Отговорна хартия - изложба на членове на IAPMA
– Работилница за отпечатване в жанра Укийо-е (Летисия
Бургос, САЩ) Печат на хартиена каша (Мери Тасило, САЩ)
 
45. София Хартиен Арт Фест 2018/ One Monev Gallery - ул. „Иван Вазов“ №14 (вход от ул. „6-ти септември“ )
www.amateras.eu
17 ч. - 24 ч.
• Наградени артисти от Аматерас ежегоден конкурс
(2009-2011)
– Демонстрация на изработka на скулптура от хартия (Кай
Рентола, Финландия)

46. София Хартиен Арт Фест 2018/Триъгълна кула на Сердика - бул. „Княгиня Мария Луиза“ №16
www.amateras.eu
17 ч. - 24 ч.
• Пулсът на хартията - изложба на IAPMA

47. Art Club Diplomat - бул. Цар Освободител №6
Изложба скулптури на Ставри Калинов

48. Photoconcept - галерия за съвременна фотография - ул. „Проф.Никола Михайлов“ №4
www.photoconcept.bg
19 ч. - 23:30 ч.
• Marsnik - изложба съвременна фотография Венелина Катанска
– Откриване на изложба

49. SYNTHESIS галерия за фотография, Фотосинтезис арт център - бул. „Васил Левски“ №55
www.photosynthesis.bg
10 ч. - 24 ч.
• “Вкоренени” - фотографска изложба на Пиер Гонор.
Изложбата се представя от Институт Сервантес

текст: Организаторите

Къде се намира:

София

Последна редакция: 15.05.2018 г.

реклама
реклама