Абонирай се
информация според възрастта

реклама
 

Алеко

- 0-3 г безплатно
3-7 г
Алеко
0-3 г  3-7 г   безплатно

Последна редакция: 30.07.2020 г.
Прочетена: 21944 пъти

Проследете погледа на Алеко от новия му паметник и беж към планината!

Още сега бих си сложила туристическите обувки и бих тръгнала към Черни връх, но нали до мен върви един пишман турист на 5 години, трябва да избирам по-леки маршрути, такива, които мога да мина и по джапанки, а и без джапанки.

Един от леките маршрути е бебешката алея, която свързва Алеко с горната станция на лифта от Бай Кръстьо - станция "Голи връх". Пътеката е широка, с бордюри, повече прилича на паркова алея, полегата е, разнообразна и предлага най-красивите гледки към София и към върховете, които може да си поръчате на Витоша. (Когато се заплеснете с гледките, най-добре хванете малкия човек за ръката, за да знаете къде е и да не трябва да го вадите след няколко минути от някой трънак).

Изминава се за 15-20 минути нормален ход, което ще рече 30-40 минути – детски. Дори да стоите дълго на едно място, да се връщате, да отговаряте 100 пъти на „мамо, стигнахме ли вече?“, пак няма да ви отнеме повече време.

От Алеко се върви малко нагоре над паркинга и след това завивате в дясно. Ако не сте на паркинга, началото на алеята е зад хижа Алеко – между хижата и здравния пункт. От станция "Голи връх", пътеката започва директно от лифтовата станция – има табели.

Ако тази разходка е прекалено бебешка за вас - препоръчвам този преход, подходящ за 4+ годишни - http://sofia.plays.bg/courses/view/167

Из туристическия фолклор с деца на Витоша:

-    „Уморих се вече“ – това се случва обикновено след третата крачка. Аз си го превеждам повече като „скучно ми е“. Опитвам се, когато може, да взимам компания на нейната възраст (километрите, които изминават децата, когато си играят, направо ме изумяват)

-    „Защо трябва да вървим?“ – този въпрос и аз си го задавах като дете. Тогава това ми изглеждаше възможно най-безсмисленото занимание. Сега знам, че има много други, много по-безсмислени занимания.

-    „Кой ще ме вземе на конче?“ – Никога, ама никога не се поддавайте. Защото веднъж поддали се, връщане назад няма.

-    „Къде са катерушките?“ - За по-големите се предлага катерене по „Уморените“. Въжените атракциони на Монтен не работят официално, но най-лесният преход е нисък и децата лесно го минават и много се забавляват.

автор: София играе

Къде:

Алеко

Пие ми се вода:

Има чешмички и на Алеко и на Бай Кръстьо, но ние винаги си носим.

Пишка ми се:

Еми, природа.

Гладен съм:

Най-добре е да си носите. Дори неща, които детето не яде в града, могат да му се сторят страшно вкусни, когато е в планината. Ако нищо не носите - продават се супички, скара, салатки и всякакви подкрепления и на Алеко и на Бай Кръстьо.

Да слезем ли от Бай Кръстьо до долу пеша?

Не ви го препоръчвам. Маршрутът е много харесван от колоездачи и ние повървяхме малко, но всеки момент очаквах някой да изникне в гръб с бясна скорост, което не е най-приятното изживяване.

 

Къде се намира:

Витоша

Как да стигна:

До Алеко можете да стигнете с:
Автобус 66
Качването с кола е позволено през работни дни и през почивни дни без времевия диапазон 10-15 часа.

С кола:

Има голям паркинг до станцията на кабинковия лифт, когато има прекалено много коли, се паркира край пътя.

 

Пие ми се вода:

Има чешмички и на Алеко и на Бай Кръстьо, но ние винаги си носим.

Пишка ми се:

Еми, природа.

Гладен съм:

Най-добре е да си носите. Дори неща, които детето не яде в града, могат да му се сторят страшно вкусни, когато е в планината. Ако нищо не носите - продават се супички, скара, салатки и всякакви подкрепления и на Алеко и на Бай Кръстьо.

Да слезем ли от Бай Кръстьо до долу пеша?

Не ви го препоръчвам. Маршрутът е много харесван от колоездачи и ние повървяхме малко, но всеки момент очаквах някой да изникне в гръб с бясна скорост, което не е най-приятното изживяване.

 

юни - септ

Летни работилници "Изобретатели" с невероятни проекти-изненади

От 1 юни до 6 септември 2026г.- тематични седмици: електроника, бионика, музикални инструменти, бордови игри и 3D модели с писалка, авиация, гравитация и какво ли ощ ...

От 1 юни до 6 септември 2026г.- тематични седмици: електроника, бионика, музикални инструменти, бордови игри и 3D модели с писалка, авиация, гравитация и какво ли още не. 

Академия "Никола Тесла"

юни - септ

5 - 12г.

-

Академия "Никола Тесла"юни - септ
5 - 12г.-

Академия "Никола Тесла"

юни - септ 5 - 12г. -
Академия "Никола Тесла"
юни - септ
5 - 12г.-

Летни работилници "Изобретатели" с невероятни проекти-изненади

Летни работилници "Изобретатели" с невероятни проекти-изненади

От 1 юни до 6 септември 2026г.- тематични седмици: електроника, бионика, музикални инструменти, бордови игри и 3D модели с писалка, авиация, гравитация и какво ли още не. 

Спонсорирано
26/ 27

Детска ясла и градина „Германи“

Детска ясла и градина „Германи“ е място, където детството започва спокойно, уверено и с вдъхновение. С повече от 15 години опит създаваме сигурна и стиму ...

Детска ясла и градина „Германи“ е място, където детството започва спокойно, уверено и с вдъхновение. С повече от 15 години опит създаваме сигурна и стимулираща среда, в която децата растат с грижа, внимание и любов към ученето. Нашият подход съчетава ранно чуждоезиково обучение по немски ...

ЧДГ – „Германи“

26/ 27

1,6 - 6г.

-

ЧДГ – „Германи“26/ 27
1,6 - 6г.-

ЧДГ – „Германи“

26/ 27 1,6 - 6г. -
ЧДГ – „Германи“
26/ 27
1,6 - 6г.-

Детска ясла и градина „Германи“

Детска ясла и градина „Германи“

Детска ясла и градина „Германи“ е място, където детството започва спокойно, уверено и с вдъхновение. С повече от 15 години опит създаваме сигурна и стимулираща среда, в която децата растат с грижа, внимание и любов към ученето. Нашият подход съчетава ранно чуждоезиково обучение по нем ...

Спонсорирано
юни - септ

Незабравимо лято в конна база "Алюр"

Идва любимото на всички лято, когато за поредна година ще се отдадем заедно на най-интересни занимания, игри, езда и творчество. Ще празнуваме заедно рождени дни!Ще ...

Идва любимото на всички лято, когато за поредна година ще се отдадем заедно на най-интересни занимания, игри, езда и творчество. Ще празнуваме заедно рождени дни!
Ще се насладим на незабравими лагери, ще танцуваме, ще пеем и ще се смеем! 

Конна база "Алюр"

юни - септ

5+ г

-

Конна база "Алюр"юни - септ
5+ г-

Конна база "Алюр"

юни - септ 5+ г -
Конна база "Алюр"
юни - септ
5+ г-

Незабравимо лято в конна база "Алюр"

Незабравимо лято в конна база "Алюр"

Идва любимото на всички лято, когато за поредна година ще се отдадем заедно на най-интересни занимания, игри, езда и творчество. Ще празнуваме заедно рождени дни!
Ще се насладим на незабравими лагери, ще танцуваме, ще пеем и ще се смеем! 

Спонсорирано
реклама
реклама